4000 BİN YIL ÖNCE HAMURABİDEN GÜNÜMÜZE

Değerler eğitimi bakımından kayda değer bir metin olabileceğini düşünüyorum. Günümüzde güncel yaşadığımız olayları şöyle bir hatırlarsak yalova depremi gibi sorumsuzca mağzemeden çalınmış , insan hayatı hiçe sayılmış üstelik üç kuruş daha kazanacağımm diye. Bu sorumsuzluğa neden olmuş kişilerin ciddi bir ceza almadan çıkması  bizi tekrardan bir hüsrana uğratmıştır. öğrencilerde gençlerde sorumluluk bilinc nasıl geliştirilebilir sorusuna yanıt arıyacağım değerler eğitimi bölümün de.

 

4000 YILLIK YASA

 

ta8an_4000_yillik_yasa (1)

Eğer bir müteahhidin sağlam yapmadığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibi hayatı kaybederse, müteahhit ölüm cezasına çarptırılır;
Eğer bina sahibinin oğlu hayatını kaybetmişse, müteahhidin oğlu ölüm cezasına çarptırılır;
Eğer bina sahibinin kölesi hayatını kaybetmişse, müteahhit aynı değerde bir köleyi bina sahibine verir.
Eğer müteahhidin sağlam yapmadığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibinin malları hasar görmüşse, müteahhit binayı yeniden yapacağı gibi, bina sahibinin tüm zarar ve ziyanını da karşılayacaktır.
Bir binanın inşaat kurallarına uyulmadan yapılan bir duvarı yıkılırsa, müteahhit tüm masrafları kendisine ait olmak üzere o duvarı sağlamlaştırmak zorundadır.
BABİL KRALI HAMMURABİ
M.Ö. 2000
FacebookTwitterGoogle+PinterestTumblrPaylaş

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi − = 4

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>